Bakan Işıkhan’dan 5 Bin TL’lik Emekli İkramiyesi Ödemelerine İlişkin Açıklama

Geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapılacağını duyurmuştu. Yalnızca çalışmayan emeklilere ödenecek olan tutarın kapsamı hakkında da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni düzenleme ilgili aldıkları kararı açıklarken duyursunda şu sözlere yer vermişti.

‘Bilhassa emeklilerimizin yaşadığı sıkıntıları çok iyi biliyorum. Bunun için bakanlarımıza yeni hazırlıklar yapmaları noktasında gerekli talimatları vermiştim. Kabine toplantımızda yaptığımız kapsamlı değerlendirmelerin ardından emeklilerimizi rahatlatacak yeni bir karar aldık. Emeklilerimize bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapmayı kararlaştırdık. Hem emekli olup hem de fiilen çalışmaya devam eden emeklilerimizi bu düzenlemenin dışında bırakıyoruz. Bütçemize toplam maliyeti 61 milyar lirayı geçen bu ödemeler kasım ayının ilk yarısı itibariyle emeklilerimizin hesabına yatırılmış olacaktır. Yılbaşında emeklilerin durumunu tekrar gözden geçirecek, inşallah o zaman da her türlü fedakarlığı sergileyeceğiz.12,2 milyon emeklimizi doğrudan etkileyen, aldığımız bu kararın hayırlı olmasını diliyorum.’

Çalışan emeklilerin düzenleme kapsamı dışında tutulmasına muhalefetten “herkese verilmeli” çağırısı gelmişti.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada ‘Emekliye sonunda dediler ki 5 bin TL ikramiye vereceğiz. Ama çalışan emekliye vermeyeceğiz. İlk kez emekliler de ayrımcılığa tabii tutuldu. Şu soruyu sormuyorlar. Emekli niye çalışıyor. Yeteri kadar aylık vermiyorsun.’  ifadelerine yer verdi.

AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bu konuya yönelik açıklamalarda bulundu.

Işıkhan, düzenlenmenin tamamlandığı belirterek emeklilere hayırlı olsun dedi.

“Gündemimizde başka bir çalışma da söz konusu değil”

‘Düzenlemeyi tamamladık. Hayırlı olsun emeklilerimize. Bu noktada çalışan emeklileri de kapsam dışında bıraktık. Takdir edersiniz ki mücbir sebeplerden dolayı bütçemizde kısıtlamaya gitmek zorunda kaldık. Elde edebileceğimiz en maksimum sonuç buydu. Gündemimizde başka bir çalışma da söz konusu değil.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx