Boğaziçi’nde direniş 1090’ıncı gününde

DUVAR – Boğaziçi Üniversitesi’nde 2 Ocak 2021’de Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolar, Bulu’nun görevden alınmasının ardından da devam ediyor. Direnişin 1090’ıncı gününde Boğaziçili akademisyenler bir araya gelerek rektörlük binasına sırtlarını döndüler ve Bulu’nun ardından rektörlüğe atanan Naci İnci’yi protesto ettiler.

29 Aralık 2023 Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri 743’üncü nöbetinde şu ifadelere yer verildi:

‘Bugün 29 Aralık 2023, Cuma. Boğaziçi Üniversitesi’nde direnişin 36’ncı ayı devam ediyor. Bu hafta direnişin 156’ncı haftası; bugün direnişin 1090’ıncı günü.

İlgili kurulların hiçbiri muhatap alınmadan, kurum iradesi hiçe sayılarak şeffaf olmayan bir şekilde Naci İnci’nin Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının sekiz yüz elli beşinci, 30 Temmuz 2021 günü gerçekleştirilen destek oylamasında akademisyenlerin yüzde 95 oranında rektör adaylığına karşı olduğu açıklanan İnci’nin Matematik Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi Mohan Ravichandran’ı hiçbir gerekçe göstermeden dönem ortasında görevden almasının yedi yüz yetmiş dördüncü, buna karşı açılan davada idare mahkemesinin bu işlemi hukuksuz bularak iptal etmesinin dört yüz yirmi dördüncü, Ravichandran’ın havaalanında ülkeye girişinin engellenmesinin iki yüz on yedinci, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi Tolga Sütlü’nün mesnetsiz gerekçelerle dönem başladıktan sonra görevden alınmasının dört yüz otuz sekizinci; daha önce iki kez görevden alınan ve mahkeme kararları ile iki kez göreve iade edilen Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümü tam zamanlı öğretim görevlisi Can Candan’ın üçüncü kez görevden alınmasının yüz altmış yedinci; Felsefe Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi Yıldız Silier’in görevine son verilmesinin altmış birinci günü.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri haftanın her iş günü olduğu gibi bugün de 12:15’te #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek arkalarını 743’üncü kez rektörlük binasına döndüler’.

Akademisyenler nöbet boyunca ellerinde ‘Özerk, Özgür, Demokratik Üniversite’, ‘1000 Kere Söyledik’, ‘Kabul Etmiyoruz’, ‘Vazgeçmiyoruz’ yazan dövizler ve üzerlerinde #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz’ yazan Can Candan ve Mohan Ravichandran fotoğrafları taşıdılar. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx