Borsa ve Dövize Yüksek Vergi Uygulaması ve Futbolculara Vergi İndiriminin Uzatılacağı İddiası

Döviz hesabından, Hazine’nin eurobondlarından ve hisse senetlerinden kazançlarda verginin yükseltilmesi için hazırlık yapıldığı iddia edildi.

AK Parti milletvekilleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sundukları yeni torba yasa teklifinde döviz mevduatlarla borsada hisse senetlerinden kazançlara uygulanan verginin yüzde 40’a çıkması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yetki verileceği iddia edildi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer haberine göre, ekonomi yönetimi, döviz talebini sınırlamak amacıyla bankalara zorunlu karşılıkları artırma, TL mevduatları artırımda kolaylıklar gibi düzenlemeler yapmıştı. Torba yasada doğrudan tasarruf sahiplerine yönelik döviz kazancına vergi yükseltme şeklinde ek maliyetler hazırlandığı belirtildi.

Torba yasa teklifinin 12’nci maddesinde eurobond, yabancı para cinsinden ihraç edilen menkul kıymetlerin gelirleriyle döviz cinsi mevduatlardan elde edilen gelirlerden yüzde 40’a kadar vergi alınması için Cumhurbaşkanı’na yetki verileceği öngörüldü.

Erdoğan’ın yetkisi mevcut durumda yüzde 30’la sınırlı olurken, vergi oranı yüzde 25 seviyesinde bulunuyor. 

Kanunun kabul edilip yürürlüğe girmesiyle yetki kullanıldığı durumda TL varlıklara yönelmek daha avantajlı konuma dönüşecek.

Borsada hisse senedi işlemlerinden elde edilen kazançlara uygulanan vergi oranlarında yüzde 15’e kadar olan artırım yetkisi de yüzde 40’a kadar çıkabilecek.

Yetkiyle, hisse senedinde ihraç tarihi, ihraççılar, hesap açılış tarihi ve türüne göre farklı oranlar uygulanabilecek olup, mevcut durumda vergi yetkisi indirim yönünde kullanılıyor.

Futbolcuların gündemde olmasıyla dikkat çeken bir uygulama da sporcuların kazançlarına gelir vergisinin düşük oranlı olarak işlenmesi 2023 sonunda bitiyordu.

Ancak yasa teklifinde bu sürenin de 2028 yılı sonuna kadar 5 yıl daha uzatılması ve Cumhurbaşkanı’na ilave olarak 5 yıl daha uzatma yetkisi verilmesi öngörülüyor.

Lig usulündeki spor dallarında en üst ligde oynayan sporcular kazançlarından yüzde 20, bir alt ligdeki sporcular yüzde 10 ve diğer liglerdeki ve lig usulünde olmayan sporcular da yüzde 5 vergi ödüyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx