Ekonomide yeni yol haritası! Şimşek hazırlıklara başladı, güncelleniyor…

Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilmesinin hemen ardından hızlı bir şekilde mesaiye başlayan ekonomi bürokrasisi, 3 yıllık Orta Vadeli Program’ın (OVP) güncellenmesi için hazırlıklara başladı.

Eylül 2022’te Türkiye Ekonomi Modeli esas alınarak yayınlanan ve 2025 yılına kadar olan dönemi kapsayan OVP’de yer alan tüm hedefler sil baştan güncellenecek. Yeni döneme ilişkin OVP’de ‘Makroekonomik Hedefler ve Politikalar’ başlığı altında, büyüme, istihdam, enflasyon, cari açık, finansal istikrar ve kamu maliyesine yönelik alınacak yeni tedbirlere yer verilecek. Üç yıllık bir yol haritası niteliğinde olan Orta Vadeli Program’da önümüzdeki süreçle ilgili yapısal reformların yanı sıra bu reformların hangi takvimde hayata geçirileceği de bulunacak. 

Şimşek, göreve geldikten sonra Türkiye’de ekonominin ‘Rasyonel zemine dönmesi dışında bir seçeneği kalmadığını’ vurgulamıştı. Bu doğrultuda hazırlanan yeni OVP’de, mali disiplinin tesis edilmesi ve fiyat istikrarının sağlanması temel hedef olacak, şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkelerinin tavizsiz uygulanacağı belirtilecek. OVP’de enflasyonun tek haneli rakamlara düşürülmesi için 1,5-2 yıllık bir süre hedefinin yer alması da bekleniyor.

VAATLER TAKVİME BAĞLANACAK

Ekonomi bürokrasisi bir yandan da 12’inci Kalkınma Planı için hazırlık yapıyor. OVP ve Kalkınma Planı hazırlıkları, AK Parti’nin seçim öncesi kamuoyuna duyurduğu seçim bildirgesinde yer alan vaatler dikkate alınarak sürdürülüyor. 

Bu doğrultuda seçim öncesi verilen vaatlerin de eylem planları ile bir takvime bağlanması bekleniyor. Seçim bildirgesinde yer verilen bütün vaatler hükûmetin beş yıllık yol haritasını oluşturacak.

CUMA GÜNÜ BANKACILARLA ZİRVE

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomideki yeni yol haritası üzerinde çalışmalarını sürdürürken, bugün yapılacak kabine toplantısında da ekonomiye dair önemli bir brifing verecek.

Edinilen bilgilere göre Bakan Şimşek ‘Türkiye’deki ekonomik görünüm’ başlıklı 40 dakikalık bir sunum hazırladı.

Şimşek, kabine üyelerine ekonomide yaşanan bütün gelişmeleri ve mevcut durumu kapsamlı bir şekilde anlatacak. Şimşek’in yeni yol haritasıyla ilgili önerilerde de bulunacağı belirtildi.

Öte yandan Şimşek, bankaların üst düzey yöneticileri ile de cuma günü bir araya gelecek. Şimşek’in bu toplantıda, bankacıları dinleyeceği, önerilerini alacağı belirtildi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir