İsrail-Filistin savaşı: Netanyahu’dan Hizbullah ve İran’a tehdit

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı Operasyonu”nun ardından İsrail Başbakanı Netanyahu, “Savaştayız.” açıklamasını yaptı. İsrail, Hamas’a savaş ilan ederken, Gazze’ye hava saldırıları başlattı. İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 2 bin 750 Filistinli vefat ederken, Hamas’ın saldırılarında ise 1400 İsrailli öldü. Tel Aviv yönetimi, Hamas’ın sızdığı ve ele geçirdiği 8 noktayı da geri alamadı.

İsrail’le Hamas arasındaki savaşta bugün yaşananlar saat saat şu şekilde:

17.21: İsrail Başbakanı Netanyahu, İran ve Hizbullah’a sert bir uyarıda bulunarak, “Aynı hataları tekrarlamayın, irademizi sınamayın. Bu sefer ödeyeceğiniz bedel çok daha ağır olur” dedi. Netanyahu, Hamas’ı yenmek için birleşme çağrısı yaparak dünyaya seslendi ve “Bu savaş aynı zamanda sizin de savaşınızdır.” ifadesini kullandı.

16.30: Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bugün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi’yle görüştüğünü söyledi.

15.20: İran Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırılarını durdurması halinde Hamas’ın elindeki yaklaşık 200 rehineyi serbest bırakma potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

“GAZZE KURUYOR, TEMİZ SU KALMADI”

14.33: BM’den yapılan açıklamada, “Gazze kuruyor. Son 24 saatte çeyrek milyon insan barınaklara taşındı. Çoğu Gazzeli, temiz suyun tükendiği BM okullarında bulunuyor.” denildi. Filistin İçişleri Bakanlığı da  Gazze Şeridi’nde halkın temiz su bulamadığını duyurdu.

14.22: Gazze’deki İçişleri Bakanlığı, İsrail’in yoğun şekilde bombaladığı Gazze Şeridi’nde 1000’den fazla cesedin enkaz altında bulunması nedeniyle çevre felaketi uyarısı yaptı.

MISIR: İSRAİL İZİN VERMİYOR

13.29: Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri, Gazze’nin karşı karşıya olduğu durumu “tehlikeli” olarak nitelendirdi. Şükri, Mısır’ın çatışma başladığından beri Refah Sınır Kapısı’nı çalışır durumda tutmayı hedeflediğini ancak İsrail’in buna izin vermediğini söyledi: “İsrail hükümeti, geçişin Gazze tarafından açılarak yardımların girişine ya da üçüncü ülke vatandaşların çıkışına izin verecek bir pozisyon henüz almadı.”

12.59: Filistinli Gazeteciler Sendikası: İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 11 gazeteci öldü, 20’den fazla basın mensubu yaralandı ve 2 kişi kayıp.

11.40: Tunus Dışişleri Bakanalığı’ndan yapılan açıklamada, Bakan Ammar’ın, Filistin ile İsrail arasındaki çatışmaya ilişkin İtalyan, Portekizli, İspanyol, Belçikalı ve İngiltereli mevkidaşlarıyla iletişime geçtiği ve İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını durdurması için destek istediği belirtildi. Açıklamada, “İşgal güçleri tarafından tüm dünyanın gözü önünde devam eden Gazze’deki Filistinli sivillere yönelik saldırılar, insan hak ve hukukunun en temel kurallarını ihlal ediyor. Sivillere yönelik yönelik bu dehşet saldırganlık derhal durdurulmalıdır.” ifadelerine yer verildi. Başta Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olmak üzere tüm dünyanın Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları durdurmak için gayret sarf etme çağrısı yapılan açıklamada, “masum çocukların ve bebeklerin sistematik olarak öldürülmesi politikasının engellenmesi gerektiği” vurgulandı. Açıklamada, “İsrail’in saldırgan politikası yalnızca şiddettin artmasına, kaos ve istikrasızlığın yayılmasına neden oluyor. İşgali sürdürme ve halklara zulmetme politikalarının sonsuza kadar devam edemeyeceği yakın ve uzak tarihimizde mevcut, bundan ders alınması gerekir.” ifadeleri kullanıldı.

11.16: İsrail’de kurulan savaş kabinesinin, 17.00’de acil toplanması bekleniyor.

11.02: Almanya Başbakanı Olaf Scholz’n, yarın İsrail’e gideceği belirtildi.

10.11: İsrail’in Gazze’ye 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda vefat eden Filistinlilerin sayısı 2 bin 750 oldu.

09.41: Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA), İsrail saldırılarında 14 görevlisini kaybettiğini açıklayarak, 400 binden fazla Filistinlinin Gazze Şeridi’nde BM’ye ait binalara sığındığını açıkladı.

İSRAİLLİ DİPLOMATTAN BIDEN’A YANIT

08.35: İsrail’in BM Büyükelçisi Gilad Erdan, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Hamas’ı yok ettikten sonra Gazze’yi işgal etmenin “büyük bir hata” olacağı yönündeki uyarısına yanıt vererek; İsrail’in Gazze’yi işgal etmek gibi bir niyetinin olmadığını ancak Hamas’ı ortadan kaldırmak için “ne gerekiyorsa yapacağını” söyledi.

500 BİN GAZZELİ KUZEY GAZZE’DEN ÇIKTI

08.03: İsrail ordusunun uluslararası sözcüsü Jonathan Conricus, Gazze’nin kuzeyinde şu ana kadar 500 bin insanın evlerini terk ettiğini söyledi.

“KABUS BÜTÜN BÖLGEYİ SARAR”

07.32: Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Filistinlilerin Gazze’den Mısır’a taşınmasının ülkesi için “kabul edilemez” olduğunu söyledi. “Ukrayna’ya su ve gıda yardımının kesilmesi savaş suçu sayılıyor da aynısı Gazze’ye yapılınca neden sayılmıyor?” diye soran Safadi, çatışmanın geniş bir bölgeye yayılma olasılığı konusunda, “Eğer bu çatışma tırmanacak olursa ve gerçekten böyle bir tehdit de varsa, o zaman bütün bölgeyi saran bir kabus hakkında konuşacağız.” diyerek uyardı.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx