Küresel piyasalar ve ABD ekonomisi derin bir nefes aldı: Borç limiti tasarısı, küçük bir farkla Senato’dan da geçti

T24 Dış Haberler

ABD yasama organı Kongre’nin üst meclisi Senato, küçük bir farkla borç limitinin artırtılmasını kabul etti ve tasarıyı Başkan Joe Biden’ın masasına yolladı. 

Biden’ın da imzayı atmasıyla ABD, hem kendi ekonomisi hem de küresel piyasalar için yıkıcı olabilecek federal temerrüde düşmeyi önlemiş olacak. 

Senato’da borç limitinin artırılmasını öngören tasarı 63’e 36 oy ile kabul edildi. 46 Demokrat ve 17 Cumhuriyetçi tasarıyı desteklerden 5 Demokrat ve 31 Cumhuriyetçi hayır oyu verdi. Tasarının geçmesi için 60 oy gerekiyordu.

Senato’nun Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, “Bugünkü oylamadan Demokratlar iyi bir sonuç aldı, çünkü Cumhuriyetçiler’in planının en kötü bölümü masadan kaldırıldı” dedi.

ABD, 5 Haziran’a kadar borç limiti konusunda anlaşmaya varılamaması durumunda temerrüde düşecekti. Biden, Senato’yu tebrik ettikten sonra tasarıyı masasına gelir gelmez imzalayacağını söyledi.

Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler arasında uzun süren müzakerelerin ardından üzerinde anlaşmaya varılan tasarı, çarşamba günü Temsilciler Meclisi’nde 117’ye karşı 314 oyla kabul edildi.

ABD, 19 Ocak’ta 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış, ABD Hazinesi limiti aşmamak ve olası bir temerrüdü önlemek için olağanüstü önlemler almaya başlamıştı. Hazine Bakanlığı, söz konusu olağanüstü önlemlerin haziran başında tükenebileceği uyarısında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir