‘Rüşvet’ suçlaması: Senatör Menendez komite başkanlığından ayrıldı

Demokrat Partili Senatör ve ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, hakkında yürütülen ‘rüşvet’ soruşturmasının ardından geçici olarak komite başkanlığından ayrıldı. Senatör Menendez’in istifasını ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer duyurdu.

AA’nın aktardığına göre, Senatör Schumer yaptığı açıklamada, “Senatör Menendez, sorun çözülene kadar haklı olarak Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı görevinden geçici olarak ayrılmaya karar verdi” ifadesini kullandı. Menendez’in ‘kendini adamış bir kamu görevlisi’ olduğunu kaydeden Schumer, adil yargılanma hakkına sahip olduğunu belirtti.

MENENDEZ’E İSTİFA ÇAĞRISI

Öte yandan, Menendez’e kendi partisinin içinden de istifa çağrıları geldi. New Jersey’nin Demokrat Partili valisi Phil Murphy, Menendez’i istifa etmeye çağırdığı yazılı açıklamasında, Senatör Menendez aleyhinde hazırlanan iddianamede yer alan iddiaların ‘son derece rahatsız edici’ olduğunu ve söz konusu suçlamaların ulusal güvenlik ve adalet sisteminin bütünlüğünü zedeleyen ciddi suçlamalar olduğunu söyledi. Menendez’i bekleyen yargı sürecine ve henüz suçlu bulunmadığını kaydeden Murphy, “Ancak iddia edilen vakalar o kadar ciddi ki Senatör Menendez’in eyaletimizin halkını etkin bir şekilde temsil etme becerisini tehlikeye atıyor. Bu nedenle kendisinin derhal istifasını talep ediyorum” dedi.

Menendez ise 22 Eylül Cuma günü yaptığı açıklamada, istifa etmek gibi bir planının olmadığını bildirdi. Menendez, “Bazılarının bir Latino’yu yargılayıp koltuğundan etme konusunda ne kadar acele ettiği gözümden kaçmıyor. Hiçbir yere gittiğim yok” diye konuştu.

Ne olmuştu?

New York Güney Bölge Federal Mahkemesi’ne sunulan 39 sayfalık iddianamede, Menendez ve eşi Nadine Arslanian’a, New Jerseyli iş insanlarıyla girdiği ilişkilerde rüşvete karışma suçlamaları yöneltilmişti. Federal savcılar, bir yıldan uzun süredir devam eden soruşturma kapsamında, Menendez’in evinde yapılan aramalarda 100 bin dolarlık iki altın külçe ve 480 bin dolarlık gizli nakit para ele geçirdiklerini açıklamıştı.

İddianamede ayrıca, Menendez’in senatörlük makamını kullanarak altın ve nakit para dışında usulsüz şekilde ev ipoteği ödemeleri, usulsüz iş tazminatı ve lüks bir araç edinme gibi yolsuzluk işlerine karıştığı iddia edilmişti. İddianame ile New Jersey’nin Demokrat Senatörü Menendez’e 10 yıl içinde ikinci kez yolsuzlukla ilgili suçlama yöneltilmiş oldu.

Menendez, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve ABD Vergi Dairesi’nden (IRS) müfettişlerce, bankacılık suçlarından davası süren emlak devi ve eski banka yöneticisi Fred Daibes’ten Adalet Bakanlığı’ndan bağlantılarını kullanmak karşılığında rüşvet almakla soruşturuluyordu. Menendez’in, evinden çıkan külçe altın ve nakit para ile lüks hediye şeklindeki rüşvetleri eşi Nadine Arslanian aracılığıyla kabul ettiği belirtiliyordu.

Ayrıca senatöre karşı yürütülen soruşturmalar arasında, sektörde tecrübesi olmamasına karşın ABD genelindeki helal sertifikasyonunu üstlenen Mısır merkezli start-up firması “IS EG Halal”den ihaleyi kazanması karşılığında rüşvet aldığı da ileri sürülüyordu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx