Sarallar grubunun lideri neden döndü?

Sarallar suç örgütünün firari lideri İlyas Saral ya da bilinen adıyla Alaaddin Saral, Pazar akşamı Türkiye’ye döndü ve teslim oldu. Alaattin Saral’ın Sarallar Grubu yargılamasının başladığı gün Türkiye’ye dönmesi örgütle ilgili itiraflarda bulunacağı şeklinde yorumlandı. Bir yıl önce Haziran ayında İstanbul’da Sarallar örgütüne yönelik operasyon sırasında yurt dışına kaçan Alaatin Saral’ın, hemşehrisi olan Süleyman Soylu ile yakın olduğu, bu nedenle operasyonlar hakkında Soylu’ya bilgi verilmediği de gündeme gelmişti.

T24 yazarı Tolga Şardan, Emniyet’in Saral için yürüttüğü operasyonu, “Sarallar Grubu’nun lideri neden döndü?” başlıklı yazısında şöyle aktardı:

“Önce şunu söyleyim; Saral Grubu’na yönelik yargılama dün İstanbul’da başladı. Saral’ın yargılamanın başlamasından bir gece önce ülkeye dönüş yapması hayra alamet değil.

Muhtemel ki, kaçak olduğu dönem ve öncesinde yaşananları aktaracak mahkemede.

Ayrıca Saral ile ilgili şöyle bir süreç yürütüldü.

Yapılan çalışmalarda Saral’ın Almanya’da olduğu tespit edildi. Adresine kadar yapılan tespitler resmi kanaldan Almanya’ya iletildi. Doğrudan talep yöntemi kullanılarak Saral’ın ülkeye getirilmesine çalışıldı. Fakat olumlu sonuç alınamadı.

Zaman içinde Türkiye, Adalet Bakanlığı üzerinden uluslararası yakalama kararı çıkartılması amacıyla harekete geçti. Ardından, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki Türk Interpolü devreye girdi. Saral hakkındaki dosya Fransa’ya gönderildi. Kırmızı bülten çıkarılması talebinde bulunuldu.

Interpol, Türkiye’nin talebine olumlu yanıt verdi. Saral’la ilgili ‘kırmızı bülten’ yayımlandığını 8 Haziran’da yani geçen perşembe Ankara’ya bildirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü de gecikmeksizin gelişmeyi İstanbul’daki mahkeme ulaştırdı.

Burada küçük bir bilgi vereyim. Sarallarla yakınlığı olduğu öne sürülen Eski İçişleri Bakanı Soylu’nun, firari örgüt lideri hakkında kırmızı bülten çıkarılması için yoğun çaba gösterdiğini öğrendim. Aslında böylesi çaba olması gereken bir durum. Ancak işin bir tarafında Soylu olunca akıllarda soru işaretleri oluşuyor ister istemez. Madalyonun iki tarafını da değerlendirmek lazım kuşkusuz.

Ayrıca, Saral’ın Türkiye’ye gelmesinde kabine değişikliğini de etkisini göz ardı etmemek lazım.

Sarallar’ın liderinin mahkemede nasıl bir tavır içinde olacağı merak konusu. Kendisine ‘kaç’ diyenlerin kimler olduğunu söylemesi halinde işlerin rengi değişebilir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir