Türkiye maçında Hırvatistan tribünlerinden skandal marş! UEFA’dan ceza yolda

EURO 2024 Elemeleri’nde D Grubu’nda bulunan A Milli Futbol Takımımız, 6. maçında Hırvatistan’a konuk oldu. Yeni teknik direktörü Montella yönetiminde ilk sınavını veren Ay Yıldızlılar, zorlu deplasmanda 3 puanı Barış Alper Yılmaz’ın attığı tek golle aldı ve EURO 2024 yolunda dev bir adım attı.

Ancak maç içerisinde Hırvatistan tribünlerinde skandal bir olay meydana geldi.

HIRVAT TRİBÜNLERİNDEN IRKÇI MARŞ SKANDALI

A Milliler’in Hırvatları yendiği maçın ilk yarısının son dakikalarında şok bir olay yaşandı. Hırvatistan tribünlerinde bir grup, Bosna ve Türk haklı hakkında ırkçı ifadeler içeren Ustaşa Marşı’nı söylemeye başladı.

Tribünler marşın, ‘Adım adım, genç Ustaşa bayrağının altında. Savaş veriliyor, savaşılıyor, Ustaşa bayrağı özgürlük ve vatan için dalgalanıyor.’ bölümünü söyledi.

Peki Ustaşa nedir?

Ustaşa, İkinci Dünya Savaşı sırasında Sırplar ve Romanlara, 90’lı yıllardaki savaş sırasında ise Boşnak Müslümanlara yönelik katliamlara imza atan aşırı sağcı bir hareket olarak tanımalanabilir.

Ustaşa Marşı ise 1991 yılı Kasım ayında Hırvatistan’ın desteğiyle Bosna Hersek’te kurulan ve çok sayıda Boşnak Müslümanın toplama kamplarında tutulmaları ve tecavüz, işkence ve katliamından sorumlu olan sözde Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti’ni yücelten bir marş olarak biliniyor.

HIRVATLARIN BAŞI BELADA: CEZA GELİYOR

UEFA, Hırvatistan’ın Letonya’yı sahasında 5-0 mağlup ettiği maçta taraftarların ırkçılık ve ayrımcılık yaptığı iddiasıyla Hırvatistan Futbol Federasyonu hakkında soruşturma başlatmıştı. Daha önce ırkçılık ve ayrımcılık nedeniyle 1 maçlık cezası ertelenen Hırvatistan, suçun tekrarı sebebiyle seyircisiz oynama cezasıyla karşı karşıya kaldı.

LETONYA MAÇINDA DA AYNI EYLEMİ YAPTILAR

HNS’den o dönem yapılan açıklamada, EURO 2024 Elemeleri D Grubu’nda Letonya ile 8 Eylül’de Hırvatistan’ın Rijeka kentinde oynanan karşılaşmada bazı taraftarların Hırvat milliyetçi (Ustaşa) bayrağı açması üzerine, UEFA’nın disiplin süreci başlattığı belirtildi.

FEDERASYON, TÜRKİYE MAÇI İÇİN UYARMIŞTI

HNS’nin, Hırvat taraftarların daha önceki ayrılıkçı davranışları nedeniyle denetim altında olduğunun anımsatıldığı açıklamada, “Bu yeni durum, kendi sahamızda seyircisiz maç oynama cezasını getirebilir. Kendi sahamızdaki ilk karşılaşmamız 12 Ekim’de.” ifadelerine yer verilmişti. Açıklamada bahsedilen 12 Ekim’deki yani dün oynanan Türkiye maçında da aynı eylemler tekrar gerçekleşti. UEFA’nın Hırvatlar ile alakalı devam ettirdiği soruşturma sonucunda ceza kararı alabilir.

DÜNYA KUPASI’NDA MİLLİ FUTBOLCULAR DA AYNI MARŞI SÖYLEDİ

2022 FIFA Dünya Kupası dün gece Arjantin’e elenen Hırvatistan’da milli futbolcular yine aynı marşı söylemiş ve büyük tepki çekmişlerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx