Ethereum ETF’lerinde Bir Geri Adım, İki Yeni Ürün Başvurusu Geldi!

Valkyrie, SEC ETF onayı resmi olarak yürürlüğe girene kadar Ethereum vadeli işlem alımlarını geri çekti. Bu arada, ABD’nin en büyük varlık yöneticilerinden biri olan Bitwise sahneye çıktı. Ünlü Varlık Yöneticisi, iki yeni Ethereum ETF ürünü için kayıt formlarını SEC’e teslim etti.

Valkyrie, Ethereum Vadeli İşlem ETH alımlarını geri çekti

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Valkyrie, Perşembe günü Ethereum vadeli işlem sözleşmeleri satın almaya başladığını söyledi. Varlık yöneticisi, Cuma sabahı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bu aracı Bitcoin Stratejisi ETF’sine (BTF) ekleme onayı yürürlüğe girene kadar Ethereum vadeli işlemleri satın almayacağını açıkladı. Bu arada Valkyrie, 77,8 milyar dolarlık varlığı yönetiyor. Valkyrie ayrıca, halihazırda yapmış olduğu tüm Ethereum vadeli işlem alımlarını geri çekeceğini söyledi.

Firma dün SEC onayını aldıktan sonra BTF’ye Ethereum vadeli işlem riski eklemeye başladığını söyledi. Hızlı geri adım da bu açıklamanın ardından geldi. Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, Valkyrie’den ETH vadeli işlem alımlarının geri alınmasının SEC’in “politikaları aracılığıyla bir kral yapıcı olmak istemediğinin ve 2021’de BITO [ProShares Bitcoin Strategy ETF] gibi birinin kendi başına piyasaya sürülmesini önlemek için ellerinden geleni yapacaklarının” bir örneği olduğunu paylaştı. Valkyrie’nin eylemlerine rağmen, muhtemelen bir dizi ETH vadeli ETF’nin Pazartesi günü ABD’de işlem görmeye başlayacak. Bunlar arasında ProShares, Bitwise ve VanEck yer alıyor.

Bitwise iki Ethereum vadeli işlem ETF’sini tanıttı

Mavi çipli ABD varlık yönetimi ağır topu Bitwise bugün iki yeni ürün tanıttı. Bunlar: Ethereum Strategy ETF (AETH) ve Bitcoin and Ether Equal Weight Strategy ETF (BTOP). Ürünler, 2 Ekim 2023 Pazartesi günü hayata geçecek. Ürünler, piyasa değerine göre en büyük iki kripto para üzerindeki CME vadeli işlemlerine dayanacak.

Bitwise, yeni ürünlerini tescil ettirmek amacıyla SEC’e iki adet Form 8-A sundu. Bitcoin ve Ethereum spot ETF projelerinin aksine, bu form ticaret gözlemcisinin onayını gerektirmiyor. Bitwise Ethereum Strategy ETF, Chicago Ticaret Borsası (CME) Ethereum vadeli işlemlerine yatırım yapacak. Varlık Yöneticis, ürünü AETH kısaltması altında başlatacak. Ayrıca, ön ay sözleşmelerine dayanacak. Bitwise BTC ve ETH Eşit Ağırlık Strategy ETF’si (BTOP), düzenlenmiş CME Bitcoin vadeli işlemlerine ve CME Ethereum vadeli işlemlerine eşit maruziyetle yatırım yapabilecek. Bitwise, her iki ürün için de saklama sağlayıcısı olarak Bank of New York Mellon’u seçti. Bu hizmet için kümülatif gider oranı %0,85 olacak.

SEC, son başvuru tarihlerini bir kez daha erteledi

Bitwise, ABD’deki en kripto dostu varlık yönetimi fonları arasında yer alıyor. NYSE’de işlem gören Crypto Industry Innovators ETF’si (BITQ) geçtiğimiz Temmuz’da AUM’da 100 milyon doları aştı.

Bu hafta ABD SEC, Bitcoin ve Ethereum spot ETF talepleri için karar sürelerini erteledi. Büyük olasılıkla ETF’lerin onayı 2023 yılında gerçekleşmeyecek. Düzenleyici kurum, ABD’nin üst düzey varlık yöneticileri Grayscale, Ark, 21Shares, BlackRock, Invesco, Bitwise ve Valkyrie tarafından sunulan belgelere ilişkin kararları erteledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx